Informacje prasowe

Informacja prasowa. Inwestycje samorządu Województwa Mazowieckiego w bezpieczeństwo na Mazowszu

2005.07.13 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Administrator

W ciągu ostatnich czterech lat Samorząd Województwa Mazowieckiego przekazał na poprawę bezpieczeństwa na Mazowszu ok. 3,3 mln zł. Środki te zostały przeznaczone m.in. poprawę bezpieczeństwa dzieci na drogach i nad wodą, zakup specjalistycznego sprzętu dla mazowieckiej policji, straży pożarnej i Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

  • W budżecie województwa na rok 2005 na poprawę bezpieczeństwa na Mazowszu zagwarantowano kwotę ok. 2,7 mln zł. Z tego 194 tys. zł zostanie przekazane na realizację akcji „Bezpieczna droga do szkoły”, 185 tys. zł - na pokrycie kosztów przedsięwzięcia „Już pływam” oraz 870 tys. zł na zakup 43 specjalistycznych samochodów dla mazowieckiej policji. Ponadto planuje się przekazać 150 tys. zł – na dofinansowanie zakupu 6 szybkich motorówek dla policji (motorówki zostaną skierowane na największe akweny w województwie, m.in. na: Zalew Zegrzyński, Wisłę i Zalew Radomski), 150 tys. zł – na sprzęt gaśniczy dla Ochotniczej Straży Pożarnej, 140 tys. zł – na dofinansowanie zakupu 2 wozów strażackich dla Ochotniczej Straży Pożarnej oraz 150 tys. zł – na współfinansowanie zakupu sprzętu ratowniczego dla Państwowej Straży Pożarnej.

  • W 2004 roku na poprawę bezpieczeństwa w województwie przekazano 100,5 tys. zł. Środki te przeznaczono za realizację programu „Bezpieczna droga do szkoły” oraz zakup przyczepy do transportu łodzi motorowych dla Państwowej Straży Pożarnej (3,6 tys. zł).

  • W 2003 roku na poprawę bezpieczeństwa na Mazowszu przekazano 290 tys. zł. Ze środków tych współfinansowano zakup 12 samochodów dla policji (120 tys. zł), 100 tys. zł przeznaczono m.in. na zakup dwóch łodzi motorowych dla Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, a 70 tys. zł przeznaczono na realizację akcji „Bezpieczna droga do szkoły”

  • W 2002 na bezpieczeństwo na Mazowszu przeznaczono 150 tys. zł. Z tego 110 tys. zł przekazano jako dotację celową dla policji, a 40 tys. zł na realizację akcji „Bezpieczna droga do szkoły”

  • W 2001 roku Samorząd Województwa Mazowieckiego przekazał na poprawę bezpieczeństwa na Mazowszu 70 tys. zł. W tej kwocie mieści się zakup 3 motorów dla policji.„BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY” – POPRAWA BEZPIECZEŃSTWA DZIECI NA DROGACH WOJEWÓDZTWA

Samorząd Województwa Mazowieckiego realizuje program „Bezpieczna droga do szkoły” od 2002 r., we współpracy z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego. Celem programu jest poprawa bezpieczeństwa dzieci, które dojeżdżają na rowerach do szkół oraz wspieranie programów edukacyjnych i wychowania komunikacyjnego w szkołach. Na jego realizację samorząd województwa przeznaczył dotychczas ok. 500 tys. zł.

Inicjatywę Samorządu Województwa Mazowieckiego „Bezpieczna droga do szkoły” popiera Rzecznik Praw Dziecka i Komendant Wojewódzki Policji. Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” przynosi realne efekty. Oprócz wzrostu świadomości i podnoszenia umiejętności uczniów, obserwuje się widoczne zmniejszenie liczby wypadków na drogach województwa mazowieckiego, z udziałem rowerzystów do 14 roku życia. W roku 2002 w województwie mazowieckim, w wypadkach drogowych zostało rannych ponad 500 dzieci. 50 z nich zmarło. W 2003 roku, ponad 400 zostało rannych, a zginęło ponad 20. Większość z nich stanowili mali rowerzyści. Jak wynika z policyjnych statystyk, połowy śmiertelnych wypadków można uniknąć. Wystarczy oznakować rowery tak, by były widoczne dla innych użytkowników dróg. Na szczęście z roku na rok maleje liczba tragedii, między innymi dzięki prowadzonemu przez Samorząd Województwa programowi „Bezpieczna Droga do Szkoły”.

W tym roku w ramach programu „Bezpieczna droga do szkoły” Samorząd Województwa Mazowieckiego planuje przekazać uczniom szkół podstawowych naszego województwa ok. 3,4 tys. rowerowych kompletów oświetleniowych, ponad 1 tys. kamizelek odblaskowych, przeszło 70 tys. egzemplarzy „Kodeksów Młodego Rowerzysty” oraz 1500 kasków rowerowych. Samorząd przeznaczył na tegoroczną edycję programu „Bezpieczna droga do szkoły” 194 tys. zł.

W latach 2002-2004 do mazowieckich szkół trafiło przeszło 20 tys. zestawów oświetleniowych do rowerów, 2 tys. kamizelek odblaskowych oraz 50 tys. egzemplarzy „Kodeksu Młodego Rowerzysty”. W 2003 roku w ramach akcji, na potrzeby Mazowieckiej Komendy Wojewódzkiej Policji został zakupiony specjalistyczny samochód o wartości ok. 150 tys. zł, wyposażony w najnowszy sprzęt multimedialny. Pomaga on policji w prowadzeniu zajęć z młodzieżą szkolną

Oprócz edukacji dzieci i młodzieży Mazowiecki Samorząd dba o poprawę stanu bezpieczeństwa na drogach naszego województwa również poprzez finansowanie budowy nowoczesnych przejść dla pieszych, traktów pieszo-rowerowych wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych oraz remontów i modernizacji dróg.


PO KARTĘ PŁYWACKĄ Z MARSZAŁKIEM!

Trzy tysiące dzieci z Mazowsza będzie mogło, pod okiem wyspecjalizowanych ratowników, bezpłatnie uczyć się pływać. Nowy Program „Już pływam” jest finansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Patronat honorowy nad programem objął Marszałek Województwa Adam Struzik. Po programie „Bezpieczna droga do szkoły” jest to kolejne przedsięwzięcie, które ma na celu poprawę bezpieczeństwa uczniów z mazowieckich szkół.

Rokrocznie na Mazowszu tonie ok. 50 dzieci, w ubiegłym roku utopiło się ich 45. By poprawić stan bezpieczeństwa nad wodą Samorząd Województwa Mazowieckiego sfinansuje naukę pływania dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z Mazowsza. Na ten cel z budżetu województwa przeznaczono 150 tys. zł. - Dzięki akcji „Już pływam” dzieci będą mogły miło spędzić czas pod opieką wykwalifikowanej kadry i nauczyć się pływać. Przyczyni się to do podniesienia ich bezpieczeństwa w czasie letnich wyjazdów nad wodę. Będę szczęśliwy jeśli w ten sposób uda nam się uratować choć jedno życie dziecka – powiedział marszałek Adam Struzik.

Szacuje się, że w pierwszej edycji programu weźmie udział trzy tysiące uczniów z całego Mazowsza. Nauka pływania będzie kontynuowana przez cały rok szkolny, w halach sportowych z krytym basenem.

Do uczestnictwa w akcji zostało zaproszonych 16 samorządów lokalnych, które bezpłatnie udostępnią pływalnie. Są to: Ciechanów, Płock, Sochaczew, Radom, Siedlce, Piaseczno, Góra Kalwaria, Sokołów Podlaski, Garwolin, Legionowo, Ostrołęka, Ostrów Mazowiecka, Józefów, Płońsk, Jabłonna, Serock. Każdą lekcję poprowadzi dwóch instruktorów, co zagwarantuje dzieciom optymalne warunki do nauki. W programie zajęć znajdą się m.in. podstawowe elementy pływania stylem dowolnym i grzbietowym, pływanie pod wodą oraz skoki do wody ze słupków. Dzieci nauczą się także, jak zachowywać się nad wodą, aby uniknąć zagrożenia, rozpoznawać znaki i flagi sygnalizacyjne oraz poznają podstawowe przepisy pływackich zawodów sportowych. Zaplanowano także spotkania z policjantami i ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach, wiązanych z ratownictwem oraz o tym jak bezpiecznie zachowywać się nad wodą. W programie zajęć znajdą się także gry i zabawy oswajające z wodą.

Trzydziestogodzinny kurs nauki pływania zakończy się egzaminem na kartę pływacką. Na zakończenie akcji uczestnicy dostaną odznakę „Już pływam”. Uczestnicy programu otrzymają bogato ilustrowaną broszurę „Na plaży i na basenie”, która zawiera wszystkie niezbędne informacje, potrzebne do otrzymania karty pływackiej. Wydawnictwo o nakładzie ok. 20 tys. egzemplarzy, finansowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, trafi do uczniów na całym Mazowszu.
Opracowała: Marta Milewska
Biuro Prasowo-Wydawnicze

Liczba wyświetleń: 672

powrót