Informacje prasowe

Wyjaśnienie: Program „Już pływam” będzie realizowany przez samorząd Mazowsza

2005.07.20 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Administrator

Wyjaśnienie przesłane do redaktorów naczelnych „Słowa Radomskiego” i „Życia Warszawy”, wydanie radomskie.

W związku z artykułami: „Marszałek spłynął”, który ukazał się 14 lipca br. w „Życiu Warszawy”, wydanie radomskie oraz „Darmowe lekcje na basenie”, który ukazał się 15 lipca br. w „Słowie Radomskim” proszę o zamieszczenie wyjaśnienia Urzędu Marszałkowskiego. W powyższych publikacjach znalazły się nieprawdziwe informacje, że marszałek województwa wycofał się z programu „Już pływam”.

„Marszałek Województwa Mazowieckiego zaproponował 16 samorządom lokalnym (posiadającym kryte pływalnie i baseny), wspólną realizację programu „Już pływam”, adresowanego do uczniów z mazowieckich szkół.

Urząd posiada środki wyłącznie na prowadzenie zajęć, a nie na wynajem obiektów i dowóz dzieci, i nie ma żadnej możliwości uruchomienia programu bez udziału w jego realizacji samorządów lokalnych.

Urząd wyznaczył termin składania deklaracji do dn. 17 czerwca br. Niestety do wyznaczonej daty nie napłynął żaden wniosek ze strony samorządów. Ostatecznie, pod koniec czerwca samorządy lokalne zadeklarowały udostępnienie obiektów i odpowiednią liczbę dzieci, które wezmą udział w programie. Dopiero wtedy można było uruchomić procedury, wynikające z Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Stosowne ogłoszenie, o konkursie na wykonawcę programu, ukazało się w 14 lipca br. w „Życiu Warszawy”. Ustawowy, trzydziestodniowy termin składania ofert upływa w dniu 12 sierpnia br.

Program „Już pływam” nie jest jednorazową akcją i nie powstał z myślą o wakacjach 2005 roku. Jest to przedsięwzięcie całoroczne. Planuje się prowadzenie nauki pływania dla dzieci i młodzieży z terenu Mazowsza w 2005 roku i latach następnych, także w czasie wakacji.
Jednakże uruchomienie programu „Już pływam” może nastąpić dopiero po spełnieniu wszelkich warunków, zapisanych w cytowanej ustawie.

Mając na uwadze fakt, iż dopiero w dniu 27 czerwca br. samorządy zgłosiły odpowiednią liczbę uczestników, nie było żadnej możliwości uruchomienie programu z początkiem tegorocznych wakacji.”
Z wyrazami szacunku

Wiesława Lipińska
Rzecznik prasowy

Liczba wyświetleń: 676

powrót