Informacje prasowe

Informacja prasowa - Dotacje na inwestycje chroniące powietrze w powiatach makowskim i przasnyskim

2021.05.21 15:40

Autor: , Wprowadzenie: Jolanta Nalewajk

Tereny zielone w Różanie, park im. Stefan Cieleckiego ps. Orlik w Przasnyszu oraz inwentaryzacja źródeł ciepła w Chorzelach  z dotacjami od samorządu Mazowsza. Dziś umowy w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik i wicemarszałek Wiesław Raboszuk. Łączne wsparcie z budżetu województwa dla projektów to ponad 200 tys. zł.

 

Mazowiecki Instrument Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021 (MlWOPiM MAZOWSZE 2021) to autorski program wsparcia samorządu województwa skierowany do gmin. Jego głównym zadaniem jest lepsza jakość powietrza i mikroklimatu na Mazowszu oraz zagęszczenie sieci stacji meteorologicznych w regionie.

 

W tym roku wsparcie Mazowsza pomoże w realizacji 184 projektów przygotowanych przez 172 mazowieckie gminy. Łącznie wartość dofinansowania samorządu Mazowsza do wszystkich projektów to blisko 11 mln zł.

 

Znaczenie inwestycji w ochronę powietrza podkreśla marszałek Adam StruzikMazowieckie samorządy mają świadomość, że troska o środowisko naturalne to powinien być dziś priorytet. Z jednej strony odpowiedzialnie podchodzą do liczenie tzw. kopciuchów – co jest pierwszym krokiem do czystszego powietrza, a z drugiej stawiają na tereny zielone, które dadzą wytchnienie mieszkańcom, ale też przyrodzie.

 

Z kolei na różnorodność zgłoszonych projektów zwraca uwagę wicemarszałek Wiesław RaboszukNawet na przykładzie dzisiejszych umów możemy zauważyć jak szerokie jest spectrum przedsięwzięć, które otrzymują wsparcie Mazowsza. Wszystkie łączy jedno – troska o powietrze i mikroklimat. Gratuluję beneficjentom i życzę sprawnej realizacji projektów.

 

Drzewa w Różanie

Dzięki pomocy Mazowsza gmina Różan nasadzi nowe drzewa przy budynkach i miejscach użyteczności publicznej m. in. przychodni zdrowia, przedszkolu samorządowym, placu zabaw, przystanku autobusowym, jak również na osiedlu domów jednorodzinnych „Osiedlu Kamieni Szlachetnych”. Wartość wsparcia samorządu województwa to 64 tys. zł. Utworzenie nowych terenów zieleni planowane jest również na obrzeżach Różana. Drzewa zostaną nasadzone na miejscu dawnego targowiska, co z pewnością przyczyni się do zwiększenia retencji wodnej, a przede wszystkim da schronienie dla przeróżnych gatunków ptaków znajdujących się pod ochroną, gdyż w niedalekim sąsiedztwie przepływa rzeka Narew i znajduje się obszar NATURA 2000.

 

Park im. Stefana Cieleckiego ps. „Orlik” w Przasnyszu

116 drzew i ponad 3,5 tys. krzewów, bylin i kwiatów przy ul. Orlika to efekt projektu miasta Przasnysza. Władze województwa przekazały na ten cel wsparcie w wysokości blisko 100 tys. zł. Nowe tereny zielone w mieście to nowe miejsca wypoczynku dla wszystkich mieszkańców miasta. Gatunki drzew będą tak dobrane, aby jak najlepiej absorbowały zanieczyszczenie powietrza. Nowe kwiaty, krzewy i byliny to też większa bioróżnorodność gatunkowa flory i fauny w mieście. Rośliny będą siedliskami dla małych ptaków, motyli i owadów zapylających.

 

Inwentaryzacja indywidualnych źródeł ciepła na terenie Gminy Chorzele

Ponad 40 tys. zł od samorządu Mazowsza pomoże kompleksowej inwentaryzacji źródeł ciepła w każdym lokalu lub budynku położonym na terenie miasta i gminy Chorzele. Szacuje się, że łączna liczba budynków, które będą podlegały inwentaryzacji to ok. 3 tys. Efektem przedsięwzięcia będzie stworzenie pełnej bazy źródeł ciepła oraz mapy gminy w programie stworzonym na potrzeby realizacji zadania. Późniejsze korzystanie z programu ułatwi aktualizowanie danych, generowanie statystyk oraz raportów. Dzięki przeprowadzonej inwentaryzacji źródeł ciepła gmina Chorzele będzie miała możliwość ubiegania się o środki zewnętrzne na poprawę jakości powietrza na swoim terenie, a co za tym idzie, poprawę jakości życia mieszkańców.

 

 

Wśród zadań, które w tym roku mogą liczyć na wsparcie z budżetu województwa są działania związane z inwentaryzacją źródeł ciepła, kontrolą przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej, akcjami edukacyjno-informacyjnymi oraz zakupem, montażem i uruchomieniem ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. W sumie powstaną trzy stacje – w Celestynowie, Michałowicach i Nasielsku. Ponadto w ramach MlWOPiM MAZOWSZE 2021 pomoc otrzymają gminy, które zaproponowały przedsięwzięcia polegające na tworzeniu ogrodów deszczowych, takie miejsce powstanie m.in. w Mińsku Mazowieckim. Gminy, dzięki wsparciu Mazowsza będą tworzyć też stawy i niecki retencyjne oraz instalacje systemów retencjonowania wody deszczowej z dachów budynków użyteczności publicznej (szkół, urzędów, przychodni itp.). Wodę deszczową będą odzyskiwać np. przedszkolaki z Gminnego Przedszkola w Laskach (gm. Izabelin). Na liście dofinasowanych wniosków są także projekty związane z tworzeniem nowych i rewitalizacją istniejących terenów zieleni.

 

Lista projektów Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021

 

Chorzele UG

przasnyski

40 500,00 zł

„Inwentaryzacja indywidualnych źródeł ciepła na terenie Gminy Chorzele”

Przasnysz UM

przasnyski

95 784,00 zł

Utworzenie Parku im. Stefana Cieleckiego ps. „Orlik”

Różan UG

makowski

64 000,00 zł

Tworzenie i rewitalizacja zieleni na terenie Gminy Różan

 

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 585 kB, Liczba pobrań: 35

Liczba wyświetleń: 65

powrót