Informacje prasowe

Informacja prasowa - Nowoczesna porodówka w Międzylesiu

2021.06.14 15:25 , aktualizacja: 2021.06.14 16:01

Autor: , Wprowadzenie: Joanna Czechowicz-Bieniek

Nowa jakość i komfort w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym. Zakończył się gruntowny remont oddziału noworodkowego wraz z intensywną terapią noworodka oraz części położniczej oddziału ginekologiczno-położniczego. Dzięki modernizacji są to dziś najnowocześniejsze oddziały w Polsce. Trwa remont części ginekologicznej. Na realizację całej inwestycji samorząd województwa mazowieckiego przeznaczy blisko 27 mln zł.

 

W ubiegłym roku na Mazowszu urodziło się ponad 56,7 tys. dzieci, z czego ponad 20,6 tys.[1] – w Warszawie. Dzięki prowadzonej modernizacji w szpitalu międzyleskim będzie mogło odbywać się do 2 tys. porodów rocznie. Zakończył się już remont części położniczej i oddziału noworodkowego wraz z intensywną terapią. Ostatnim elementem jest trwający właśnie remont części ginekologicznej. Cała inwestycja pochłonie blisko 27 mln zł.

 

Od lat systematycznie inwestujemy środki w modernizacje naszych placówek. To już kolejny oddział ginekologiczno-położniczy, który zostanie wyremontowany w podległych nam szpitalach. Ta inwestycja to element prowadzonej przez nas polityki prorodzinnej, w ramach której zmieniamy oblicze mazowieckiej ginekologii. Do tej pory udało nam się przeprowadzić gruntowne remonty oddziałów w naszym szpitalu w Siedlcach, w szpitalu bródnowskim czy w szpitalu wojewódzkim w Płocku – podsumowuje marszałek Adam Struzik.Poród to olbrzymie wyzwanie dla każdej kobiety. Dzięki prowadzonym przez nas inwestycjom młode mamy nie tylko otrzymują specjalistyczną pomoc, ale przede wszystkim mogą ten czas spędzić w komfortowych i bezpiecznych warunkach zarówno dla nich, jak i ich nowo narodzonych dzieci – dodaje marszałek.

NOWOCZESNOŚĆ, KOMFORT I BEZPIECZEŃSTWO

W ramach głównego etapu inwestycji oddano do użytku najnowocześniejszy w Polsce oddział położniczy oraz oddział noworodkowy wraz z intensywną terapią noworodka. W skład oddziału położniczego wchodzi część porodowa z salą operacyjną.

Ta inwestycja wprowadziła szpital w XXI wiek w zakresie porodów – zauważa dyrektor placówki Jarosław Rosłon. – Oddział został wyposażony we wszystkie najnowocześniejsze rozwiązania techniczne oraz takie mające na celu zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa rodzącym kobietom. Dzięki temu możemy przyjmować wszystkie pacjentki łącznie z patologiami ciąży. Niezależnie od rozwiązań technicznych oba oddziały zbudowane zostały w standardzie oczekiwanym przez młode mamy i rozwiązaniami architektonicznymi przyjaznymi dla rodzących. Inwestycja pozwoliła na przywrócenie porodów rodzinnych w szpitalu.

Remont obejmuje zlokalizowane na IV piętrze budynku C oddziały ginekologiczno-położniczy i neonatologiczny oraz część pomieszczeń oddziału okulistyki. Dotychczasowe sale porodowe zmieniły się nie do poznania. Są nowoczesne, przyjazne i w pełni wyposażone.

 

Jednoosobowe sale porodowe zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt medyczny, który zapewni pacjentkom wygodę w każdej fazie porodu. Poza łóżkiem, znajdują się w nich również piłki i worki sako. Ponadto każdy pokój ma własną łazienkę. Na ścianach i sufitach pojawiły się fototapety ze spokojnymi, relaksacyjnymi motywami. Ważnym elementem jest przestrzeń dla osoby towarzyszącej. W ciepłych i spokojnych kolorach utrzymane zostały również sale na oddziałach. Oprócz łóżek i łóżeczek dla noworodków, pacjentki mają do dyspozycji wygodne fotele, stoliczek nocny i lampkę nocną.

 

Jak zauważa członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, w tym roku po raz pierwszy środki z budżetu województwa przeznaczone na inwestycje w służbie zdrowia stanowią najwyższą pozycję w budżecie regionu.

W sumie na ten cel przeznaczonych zostanie ponad 430 mln zł. Jedną z takich inwestycji jest długo wyczekiwany przez mieszkanki Mazowsza remont oddziałów ginekologiczno-położniczego i noworodkowego w szpitalu w Międzylesiu. Ten remont był potrzebny. Międzyleski szpital przyjmuje do porodu pacjentki nie tylko ze stolicy, ale także okolicznych powiatów, a być może teraz po remoncie przyciągnie również osoby z pozostałych części województwa. Bezpieczeństwo, przyjazne i komfortowe otoczenie, a do tego znakomita kadra lekarska to niewątpliwie jedne z największych atutów szpitala. Myślę, że efekt przeprowadzonych prac pozytywnie zaskakuje. Powstały przytulne sale, w których pacjentki mogą czuć się jak w domu. To zupełnie nowa jakość usług.

NOWE MOŻLIWOŚCI

Remont to jedno, ale równie ważne jest wyposażenie. Oddział ginekologiczno-położniczy międzyleskiego szpitala jest referencyjną w skali kraju placówką, która obejmuje specjalistyczną opieką pacjentki z całej Polski, przyjmując i operując najtrudniejsze i najbardziej skomplikowane przypadki. Dlatego tak ważne jest, aby była odpowiednio wyposażona.

 

Jednym z elementów prowadzonej modernizacji jest zakup specjalistycznego sprzętu, w tym m.in. stanowiska do resuscytacji noworodka, aparatów USG, kardiomonitorów i systemów nadzoru okołoporodowego, respiratorów, defibrylatorów, łóżek porodowych i foteli ginekologicznych, a także inkubatorów czy aparatów do wentylacji nieinwazyjnej. Wyposażona w niezbędny sprzęt została także sala do histeroskopii – wykonywanej m.in. w diagnostyce i leczeniu niepłodności, nawracających poronień oraz nieprawidłowości i schorzeń w obrębie macicy. Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu placówka zapewnieni jeszcze lepszą opiekę medyczną pacjentkom nie tylko z Mazowsza, ale i całego kraju.

 

W ciągu ostatnich pięciu lat na modernizacje i doposażenie oddziałów ginekologiczno-położniczych samorząd województwa przeznaczył blisko 60 mln zł. Poza szpitalem w Międzylesiu, wsparcie objęło szpital bródnowski oraz szpitale wojewódzkie w Siedlcach, Płocku i w Ostrołęce.

 

[1] https://warszawa.stat.gov.pl/opracowania-biezace/opracowania-sygnalne/ludnosc/stan-i-ruch-naturalny-ludnosci-w-wojewodztwie-mazowieckim-w-2020-r-,1,15.html

Marta Milewska
Rzecznik Prasowy
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 279 kB, Liczba pobrań: 30
Rozmiar: 1562 kB, Liczba pobrań: 12
Rozmiar: 1367 kB, Liczba pobrań: 15
Rozmiar: 2997 kB, Liczba pobrań: 13

Liczba wyświetleń: 88

powrót