Informacje prasowe

Informacja prasowa - Kolejne OSP ze wsparcie samorządu województwa

2021.06.25 11:30 , aktualizacja: 2021.06.25 12:31

Autor: , Wprowadzenie: Joanna Czechowicz-Bieniek

Kolejne środki z budżetu Mazowsza trafią do mazowieckich ochotniczych straży pożarnych. Radni województwa podjęli decyzję o przeznaczeniu kolejnych 3,7 mln zł na dofinansowanie m.in. do zakupu średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych i specjalistycznego sprzętu. Dziś zostały podpisane pierwsze umowy na wsparcie OSP z subregionu radomskiego.

 To już kolejne wsparcie w tym roku, które kierujemy właśnie w stronę mazowieckich OSP – zauważa marszałek Adam Struzik.To tylko pokazuje jak wielkie są potrzeby. Praktycznie w ciągu całego roku spływają do nas prośby ze strony samorządów lokalnych o pomoc w zakupie czy to samochodów, czy specjalistycznego sprzętu czy chociażby dokonania niezbędnych remontów strażnic. Ostatnio na ten cel przeznaczyliśmy 15 mln zł, a dziś kolejnych 3,7 mln zł. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie stabilna sytuacja finansowa naszego regionu. Pomagamy.

27 ŚREDNICH SAMOCHODÓW RATOWNICZO-GAŚNICZYCH

Na ten cel władze Mazowsza przeznaczą 2,7 mln zł. Nowe samochody trafią do 27 jednostek OSP.

25 OSP ZE WSPARCIEM NA ZAKUP SPECJALISTYCZNEGO SPRZĘTU

Defibrylator, łódź ratunkowa, aparaty do ochrony dróg oddechowych, węże strażackie, rozpieracze czy ubrania specjalistyczne już wkrótce trafią do 25 mazowieckich OSP. Pomogą środki z budżetu Mazowsza w wysokości blisko 600 tys. zł.

DODATKOWE WSPARCIE DLA OSP LASKI I WIERZBICA

Dodatkowe wsparcie w wysokości 130 tys. zł otrzyma gmina Wierzbica na remont samochodu z podnośnikiem SH-18. Z uwagi na zły stan techniczny podnośnik został wycofany z podziału bojowego jednostki OSP Wierzbica, która włączona jest do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Całkowity koszt remontu samochodu i podnośnika wynosi 150 tys. zł, z czego 130 tys. zł stanowić będzie wsparcie z budżetu województwa.

 

Z kolei gmina Izabelin, dzięki wsparciu samorządu województwa w wysokości 300 tys. zł, zakupi podnośnik dla OSP Laski. Ten posiadany obecnie przez jednostkę jest wyeksploatowany i nie spełnia wymagań stawianych tego rodzaju urządzeniu. Dlatego konieczna jest jego wymiana. Nowy podnośnik będzie miał szerokie zastosowanie w działaniach gaśniczych i ewakuacji z budynków oraz do usuwania szkód w postaci powalonych drzew i gałęzi po burzach i nawałnicach, które w ostatnich latach coraz częściej występują. Koszt zakupu nowego podnośnika to 1,8 mln zł.

 

Lista beneficjentów w załączniku

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 48 kB, Liczba pobrań: 35
Rozmiar: 45 kB, Liczba pobrań: 53
Rozmiar: 1015 kB, Liczba pobrań: 15
Rozmiar: 918 kB, Liczba pobrań: 9
Rozmiar: 690 kB, Liczba pobrań: 9
Rozmiar: 803 kB, Liczba pobrań: 8, Plik graficzny (PNG)

Liczba wyświetleń: 73

powrót