Informacje prasowe

Informacja prasowa - O bezpieczeństwie na drodze wojewódzkiej nr 631

2021.07.02 14:30 , aktualizacja: 2021.07.02 14:50

Autor: , Wprowadzenie: Eliza Albrechcińska

Wczoraj, jako pierwsza, po przerwie spowodowanej COVID19, w trybie stacjonarnym obradowała sejmikowa Komisja Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu. Radni województwa zajęli się bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego na odcinku drogi wojewódzkiej nr 631 przebiegającej przez powiaty legionowski i wołomiński. Aby ograniczyć nadmierną prędkość i zmniejszyć liczbę wypadków drogowych na tej trasie, komisja proponuje wprowadzenie odcinkowego pomiaru prędkości.

 

Zdaniem przewodniczącej komisji radnej Anny Brzezińskiej odcinek drogi wojewódzkiej nr 631  to jeden z najbardziej niebezpiecznych odcinków dróg w powiatach legionowskim i wołomińskim.

– Kierowcy mają tam możliwość rozwinięcia nadmiernej prędkości, oraz korzystając z poboczy wyprzedzają na tzw. „trzeciego”. Z drugiej strony bardzo często tworzą się tam korki i kierowcy próbują potem nadrobić stracony czas – podkreśla.

 

Dane Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji (SEWiK) pokazują, że w tym roku na tym odcinku drogi, nastąpił znaczący wzrost wypadków drogowych, w tym ze skutkiem śmiertelnym.  W 2021 r. doszło już do 11 wypadków, w których śmierć poniosło 6 osób, a 14 doznało obrażeń ciała. Ponadto doszło do 109 kolizji drogowych. Analizy wykazały, że główną przyczyną tych zdarzeń była nadmierna prędkość. Dla porównania w latach 2018-2020 na tym samym odcinku drogi miało miejsce 797 zdarzeń drogowych, w tym 22 wypadki drogowe, w których śmierć poniosło 9 osób, a 19 doznało obrażeń ciała.

 

Podczas dzisiejszego spotkania członkowie Komisji Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu zapoznali się z sytuacją na drodze nr 631 i przeanalizowali możliwe sposoby poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Jak podkreśla przewodnicząca komisji Anna Brzezińska trwa przygotowanie dokumentacji projektowej do modernizacji tego odcinka drogi wojewódzkiej.

 

– Będzie ona modernizowana i rozbudowywana, co znacznie poprawi bezpieczeństwo. Musimy jednak zareagować już teraz i poprawić bezpieczeństwo ograniczając nadmierną prędkość. Właśnie dlatego trwają rozmowy z Głównym Inspektorem Transportu Drogowego,  aby wprowadzić na tym odcinku drogi odcinkowy pomiar prędkości.  Liczymy, że to rozwiązanie, gdyż ono  poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego  na drodze nr 631 i znacząco ograniczy liczbę zdarzeń, a przez to zmniejszy ilość ofiar śmiertelnych i rannych - wyjaśnia. 
 

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974
e-mail: rzecznik@mazovia.pl

Pliki do pobrania

Rozmiar: 3197 kB, Liczba pobrań: 8
Rozmiar: 36 kB, Liczba pobrań: 41

Liczba wyświetleń: 60

powrót