Inne

Znamy laureata XI edycji kunkursu „Stolica Kultury Mazowsza”

2012.01.25 13:05 , aktualizacja: 2012.01.25 13:17

Autor: Anna Grzywacz, Departament Kultury, Promocji i Turystyki, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

W tym roku zaszczytny tytuł „Stolicy Kultury Mazowsza 2012” otrzymał powiat kozienicki. Na terenie zwycięskiego powiatu przez cały rok organizowane będą liczne imprezy kulturalne, sportowe i edukacyjne.

 

Obcowanie z kulturą ma istotne znaczenie dla rozwoju regionu i jest ważnym czynnikiem budowania społecznej odpowiedzialności za województwo. Dlatego, celem konkursu „Stolica Kultury Mazowsza” jest nie tylko promocja zwycięskiego powiatu, ale przede wszystkim zaprezentowanie jego kulturowego bogactwa. Poprzez koncerty, przeglądy, wystawy, konkursy, wieczory poetyckie, festyny rodzinne, rekonstrukcje bitew odwiedzający powiat kozienicki będą mogli poznać specyfikę regionu, historię, dorobek artystyczny… Zwłaszcza że powiat kozienicki, reprezentowany przez sześć gmin, charakteryzuje się bogactwem walorów przyrodniczych, turystycznych, sportowych i kulturalnych. Aktywnie działające tu środowisko artystyczne skupia w licznych stowarzyszeniach poetów, malarzy, rzeźbiarzy czy grafików. Pielęgnowane są także tradycje regionalne – powstające w powiecie wyroby koronkarskie, tkackie i wikliniarskie wciąż cieszą się ogromną popularnością.

 

Lokalna oferta turystyczno-artystyczna sukcesywnie się rozwijana. Różnorodna forma i tematyka imprez każdemu pozwala znaleźć coś dla siebie. Wiele wydarzeń na stałe wpisało się do kalendarza kulturalnego powiatu i cieszy się wiernym gronem zwolenników. Powstają też nowe projekty, poszerza się baza turystyczna, a zaangażowanie i kreatywność rodzimych mieszkańców sprawiają, że coraz więcej gości odwiedza powiat kozienicki i chętnie wraca w te okolice.

 

Harmonogram imprez odbywających się na terenie powiatu kozienickiego zostanie opublikowany na stronie internetowej Samorządu Województwa Mazowieckiego, a także  stronach internetowych Starostwa Powiatowego w Kozienicach.

 

 


Dotychczasowymi laureatami konkursu „Stolica Kultury Mazowsza” są: Pułtusk, Węgrów, Sokołów Podlaski, Szydłowiec, Płońsk, Sierpc, Maków Mazowiecki oraz powiaty - piaseczyński, sochaczewski i żyrardowski. Tegorocznego zwycięzcę ogłosiła Komisja wyznaczona na mocy Zarządzenia 153/11 Marszałka Województwa Mazowieckiego z dnia 21 listopada 2012 r. w sprawie powołania Komisji Konkursowej, mającej wyłonić laureata przedsięwzięcia „Stolica Kultury Mazowsza”.

 

Liczba wyświetleń: 996

powrót