Inne

VIII edycja konkursu literacko-historycznego „O szablę komendanta”

2019.06.11 15:10 , aktualizacja: 2019.06.11 15:23

Autor: Marta Jaroszewska BPPłock, Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

Temat tegorocznej edycji konkursu to: „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego - system sprawdzony w ogniu”. Organizatorami są: Stowarzyszenie Patria Polonia i Biblioteka Pedagogiczna w Płocku. Patronat honorowy: Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Biskup Płocki, Starosta Płocki.

 

Cel konkursu

 

Konkurs „O szablę komendanta" organizowany jest po raz ósmy. Celem konkursu jest poszerzanie wiedzy na temat historii Ojczyzny i regionu, kształtowanie i pogłębianie postaw patriotycznych, a przy okazji pobudzanie wrażliwości literackiej i aktywności twórczej uczniów. Ostatnie edycje wykroczyły poza obszar Płocka i powiatu płockiego, ponieważ wpłynęły prace ze szkół z terenu całego województwa mazowieckiego.

 

Celem szczegółowym tegorocznej edycji jest poszerzanie wiedzy o roli Ochotniczej Straży Pożarnej w dziejach Polski, zainteresowanie uczniów tradycją ruchu strażackiego, a temat VIII edycji konkursu to „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego – system sprawdzony w ogniu”.

 

Uczestnicy konkursu

 

Organizatorzy zapraszają Młodych Literatów – uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu województwa mazowieckiego – do podzielenia się refleksjami na temat roli, jaką odegrały jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w dziejach Polski, a także jak zaznaczyły się w historiach Małych Ojczyzn i mieszkających tam ludzi. Konkurs polega na napisaniu prozą tekstu literackiego, który nawiązuje do wydarzeń z historii powiązanych z działalnością i funkcjonowaniem OSP.

 

Termin dostarczenia prac upływa 16 września 2019 r.

 

„Szablę Komendanta” otrzyma szkoła, która zdaniem jurorów i organizatorów najlepiej przygotuje swoich uczniów do udziału w konkursie. Główny laureat zostanie uhonorowany symboliczną „Szablą Komendanta”.

 

Regulamin konkursu i inne informacje – dostępne na stronie Biblioteki Pedagogicznej w Płocku.

 

Finał konkursu połączony z uroczystym wręczeniem nagród odbędzie się 27 września 2019 roku w Sali Barokowej Muzeum Diecezjalnego w Płocku. Dodatkową atrakcją towarzyszącą rozstrzygnięciu konkursu będzie plenerowa impreza na terenie Kurii Płockiej, podczas której odbędzie się m.in. prezentacja nowoczesnych i zabytkowych wozów strażackich oraz pokaz Grupy Ratownictwa Specjalistycznego OSP Płock.

 

Kontakt w sprawie konkursu:

Daniela Michalska

tel. 24 366 53 70 wew. 14

e-mail: d.michalska@bpplock.pl

Liczba wyświetleń: 347

powrót