Gotowe dania i potrawy
Sofor – kurpiowska polewka rybna
Kurpie, jako mieszkańcy Puszczy Zielonej i Puszczy Białej, mieli łatwy dostęp do pożytków z lasu, pól i wody. Z racji łatwego dostępu do wody i braku zakazu połowu, ryby w bardzo wielu domach kurpiowskich były codziennym surowcem do przygotowania posiłków. Wbrew pozorom był to surowiec niezbyt doceniany przez tamtejszych mieszkańców, a potrawy z niego nie były wybitnym dziełem sztuki kulinarnej, jednak stanowiły podstawę wyżywienia kurpiowskiej ludności.
więcej o: Sofor – kurpiowska polewka rybnaRosół z prośnianek z Jastrząbki
Jastrząbka jest to wieś położona niemalże w samym centrum tzw. Kurpi Właściwych. Puszczański charakter wsi i związana z tym niska jakość gleby oraz słaby rozwój rolnictwa, wpływało na długotrwałe utrzymywanie się tamtejszej ludności z szeregu zajęć dodatkowych, w tym głównie zbieractwa. Dlatego jednym z najpopularniejszych zajęć w tej okolicy, jak i na całych Kurpiach, było zbieranie grzybów.
więcej o: Rosół z prośnianek z JastrząbkiBarszcz czerwony zabielany z Ziemak
Wieś Ziemaki położona jest w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego, powiecie makowskim, gminie Sypniewo. Kulturowo wieś Ziemaki znajduje się pod wpływem kurpiowszczyzny. Bardzo wiele zwyczajów i zachowań przeniknęło do życia codziennego mieszkańców Ziemak z kultury kurpiowskiej.
więcej o: Barszcz czerwony zabielany z ZiemakBarszcz zabielany z kiszonej kapusty na skórkach wieprzowych z Sypniewa
Wieś Sypniewo położona jest w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego, powiecie makowskim, gminie Sypniewo. Kulturowo wieś Sypniewo znajduje się pod wpływem kurpiowszczyzny. Bardzo wiele zwyczajów i zachowań kulturowych przeniknęło do życia codziennego mieszkańców Sypniewa z kultury kurpiowskiej, jednak społeczność lokalna Sypniewa starała się zawsze podkreślać swoją odrębność.
więcej o: Barszcz zabielany z kiszonej kapusty na skórkach wieprzowych z SypniewaCebula duszona ze skwarkami z Sypniewa
Wieś Sypniewo położona jest na Ziemi Makowskiej tj. obrzeżach puszczy zielonej (kurpiowskiej). Kuchnia ludności zamieszkującej te tereny w okresie końca wieku XIX i XX nie różniła się znacznie od znanej i często opisywanej kuchni kurpiowskiej.
więcej o: Cebula duszona ze skwarkami z SypniewaMarchwianka
Rozwój osadnictwa na terenie gminy Maciejowice miał miejsce na przełomie XII i XIII wieku, dzięki występowaniu na tych terenach urodzajnych gleb zwanych powiślańskimi glebami. W pierwszej połowie XIX wieku okolice Maciejowic stały się ośrodkiem dużego postępu w rolnictwie, gdzie przeważała uprawa warzyw takich jak marchew i ziemniaki.
więcej o: MarchwiankaBendzwały szlacheckie
Dawniej na terenach wschodniego Mazowsza ze względu na słabe gleby w uprawie dominowały ziemniaki. To właśnie one były podstawą przygotowywania wielu rozmaitych potraw. Bardzo znanym i przygotowywanym daniem na różne święta, spotkania rodzinne, a także odpusty i wesela były bendzwały szlacheckie.
więcej o: Bendzwały szlacheckieGolonka faszerowana grzybami leśnymi z Rudki
Rudka to miejscowość położona w gminie Stara Kornica. Miejscowość ta otoczona jest lasami bogatymi w owoce i grzyby leśne. Jesienią, gdy przychodzi czas grzybobrania, wielu mieszkańców Rudki udaje się do lasu po grzyby, przede wszystkim kurki, które później wykorzystuje w domowej kuchni. Na terenach tych powszechnie przygotowywano golonkę faszerowaną grzybami leśnymi, najczęściej kurkami.
więcej o: Golonka faszerowana grzybami leśnymi z Rudki