Warzywa i owoce
Konfitura truskawkowa
Tradycja wytwarzania konfitur z owoców na ziemiach polskich sięga czasów szlacheckich. Początkowo królowały one tylko na pańskich stołach, z czasem przygotowywane były również w domach mieszczan i chłopów. Pod koniec XIX w. smażenie owoców z cukrem było bardzo popularnym sposobem przygotowania zapasów na zimę. Na ziemiach mazowieckich w okolicach Zwolenia, dzięki dobrym glebom oraz nadwiślańskiemu położeniu rozwinęła się uprawa truskawek. Do dziś uprawa truskawek stanowi jedną z głównych gałęzi rolnictwa na tym terenie.
więcej o: Konfitura truskawkowaKonfitura borówkowa z gruszką
Gmina Paprotnia położona jest we wschodniej części województwa mazowieckiego i jest gminą typowo rolniczą. Głównym zajęciem mieszkańców jest uprawa pszenicy, żyta, a także ziemniaków. Ponadto, gminę pokrywają duże połacie lasów, które dostarczają mieszkańcom wielu owoców leśnych, między innymi borówek.
więcej o: Konfitura borówkowa z gruszkąMarmolada z antonówek
Rejon Niziny Północno-Mazowieckiej to tereny rolnicze z niewielkimi gospodarstwami rolnymi. Wokół domostw zazwyczaj znajdował się sad, w którym rosły jabłonie, śliwy oraz wiśnie. Dawniej bardzo popularne oraz szczególnie cenione były jabłka antonówki, z których przygotowywano przetwory na zimę, w szczególności marmoladę.
więcej o: Marmolada z antonówekPapryka przytycka
Kariera papryki w Polsce rozpoczęła się ponad 25 lat temu, a pierwsze jej uprawy ulokowane zostały na terenie gminy Przytyk. Od tamtej pory stała się jednym z najczęściej spożywanych w Polsce warzyw. Papryka to przede wszystkim skarbnica witaminy C – zawiera jej najwięcej spośród warzyw i kilkakrotnie więcej niż cytryna. Znajdziemy w niej również beta-karoten, witaminy E, K i z grupy B, sole mineralne (przede wszystkim potas, wapń, magnez i fosfor) oraz kapsaicynę.
więcej o: Papryka przytyckaCzosnek latowicki
Tradycja uprawy czosnku w Latowiczu sięga czasów międzywojennych, o czym wspominają najstarsi mieszkańcy tych terenów. W latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku teren gminy Latowicz został uznany przez spółdzielnie ogrodnicze za rejon przydatny do uprawy czosnku. Latowicz to jedna z najstarszych miejscowości południowo-wschodniego Mazowsza, która rozciąga się nad rzeką Świder i jej rozlewiskami. Dzięki takiemu położeniu oraz miejscowym warunkom glebowym uprawiany czosnek jest wyjątkowo aromatyczny o intensywnym smaku i zapachu. Słynie on z wyjątkowej „mocy” i dużej zawartości olejków lotnych. Należy podkreślić, że prowadzona selekcja przez długi okres dała pewne typy morfologiczne ze ściśle wyspecjalizowanymi cechami, związanymi z warunkami miejscowymi.
więcej o: Czosnek latowickiPodchmielone wisienki zakroczymskie
W Polsce owoce wiśni występują głównie w dwóch podstawowych odmianach: szklanka – wczesna o cierpkim, kwaskowatym smaku, a także łutówka – późna, soczysta, ciemnoczerwona, delikatna i słodka. Owoce wiśni cechuje wysoka zawartość witaminy A, kwasu jabłkowego, cytrynowego, manganu i jodu. Obie te odmiany są powszechnie wykorzystywane do wytwarzania różnego rodzaju przetworów. Produkt znany jest w okolicach Zakroczymia od ponad 30 lat. Do rozpowszechnienia produktu przyczyniły się kobiety biorące udział w kursach gotowania i pieczenia organizowanych w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku przez zakroczymskie Koło Gospodyń Wiejskich. Pierwsza nazwa produktu to „pestkówka”, potem gdy dowiedziano się, że fermentujące wiśnie z pestkami wydzielają kwas pruski, jego receptura uległa zmianie (zaczęto drylować wiśnie), skutkiem czego zmieniony rodzaj tego produktu nie doczekał się jednolitej nazwy. Produkt uzyskuje się w oparciu o jednolitą recepturę przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Podstawowy składnik do podchmielonych wisienek zakorczymskich uzyskuje się podczas robienia konfitur wiśniowych. Nie jest wyraźnie określona proporcja między wiśniami a ilością spirytusu. Ten ostatni dodawany był zależnie od upodobań. Ponieważ wiśnie używano przede wszystkim jako dodatek lub przybranie do tortów i ciast, nie mogły one zawierać zbyt wiele alkoholu. Podstawowymi składnikami produktu są cukier, spirytus oraz pochodzące z przydomowych sadów bądź kupowane na targu wiśnie. Adres: EKO-FRUIT I.Kostrzewski I.Chyrzyńska s.c. Gałachy 62, 05-170 Zakroczym e-mail: Eko-fruit@wp.pl Nr tel. 508-341-850
więcej o: Podchmielone wisienki zakroczymskieKonfitura wiśniowa zakroczymska
Od dawnych czasów drzewa owocowe, w tym wiśnie, rosły w przydomowych chłopskich sadach, na granicach podwórek i pól między sąsiadami. Wysadzanie drzew wiśniowych w pobliżu domostw ułatwiało znacznie zbiory. Każda z gospodyń starała się pozyskać jak najwięcej owoców wiśni, z których robiła kompoty, dżemy, nalewki i konfitury. Wyrobem konfitur z wiśni na początku trudniły się klasztory, a gdy cukier buraczany bardziej się rozpowszechnił, konfitury robiono również na dworach. Z uwagi na fakt, że dawniej nie było chłodni ani lodówek do przechowywania przetworów, używano duże ilości cukru, który nadawał trwałość konfiturom. W okresie zbiorów przetwarzanie wiśni na konfiturę było typowym sposobem zabezpieczania owoców przed zepsuciem. Tradycyjne konfitury z wiśni w gęstym soku są produkowane bez dodatku substancji żelujących, pektyn itp. Konfitura wiśniowa zakroczymska znana jest od co najmniej późnych lat trzydziestych XX wieku. Prawdopodobnie do rozpowszechnienia tego produktu przyczyniło się Koło Gospodyń Wiejskich działające w Zakroczymiu od lat czterdziestych poprzez organizacje kursów gotowania i pieczenia. Przygotowując dawniej owoce wiśni do przerobu, usuwało się z nich pestki za pomocą szpilki do włosów, zaś obecnie „przyrząd” ten został zastąpiony przez drylownice ręczne bądź mechaniczne. Konfiturę wiśniową robi się wedle starej receptury z drylowanych wiśni zasypywanych cukrem w proporcji 1 do 1. Adres: EKO-FRUIT I.Kostrzewski I.Chyrzyńska s.c. Gałachy 62, 05-170 Zakroczym e-mail: Eko-fruit@wp.pl Nr tel. 508-341-850
więcej o: Konfitura wiśniowa zakroczymska