Dziedzictwo i kultura
Pamiątki przeszłości
2015.01.13 08:10 , aktualizacja: 2016.03.15 13:05
Autor: , Wprowadzenie: Monika Guzowska
Pamiątką przeszłości Polski i Mazowsza są m.in. Zamek Królewski w Warszawie, zabudowa Starówki oraz liczne pałace i dworki szlacheckie w regionie, jak np. zamki w Ciechanowie, Czersku, Iłży, Liwie, Pułtusku czy Szydłowcu, a także pałace w Jabłonnej, Opinogórze, Sterdyni, zespoły pałacowo-parkowe w Chlewiskach, Jadwisinie i Orońsku czy dwory w Żelazowej Woli, Suchej i Stawisku.
Kultura Mazowsza tworzyła się dzięki przenikaniu wielu tradycji. Region był tyglem, w którym spotykali się przedstawiciele różnych wizji, prądów i narodowości. Z racji stołeczności, z Warszawą związanych było wielu spośród polskich twórców: malarzy, kompozytorów i pisarzy.
W XVI w. w Czarnolesie (pow. zwoleński) tworzył Jan Kochanowski, ojciec poezji polskiej. W XVII w. żywiołowo rozwijało się tu pamiętnikarstwo i literatura szlachecka. W Żelazowej Woli (pow. sochaczewski) przyszedł na świat najwybitniejszy polski kompozytor, Fryderyk Chopin. Jego utwory były często inspirowane folklorem regionu. Muzyka Chopina jest przemawiającą do każdego odbiorcy kwintesencją polskiego romantyzmu.Na terenie dzisiejszego województwa żyło wielu słynnych Polaków, jak np. Piotr Skarga, urodzony w Grójcu, polski teolog, pisarz i kaznodzieja, pierwszy rektor Uniwersytetu Wileńskiego, Zygmunt Krasiński, rodzinnie związany z Opinogórą (pow. ciechanowski), wielki polski romantyczny poeta, jeden z trzech wieszczów obok Adama Mickiewicza oraz Juliusza Słowackiego, poeta Władysław Broniewski, związany z Płockiem, Janusz Korczak, wielki przyjaciel i wychowawca młodzieży oraz Władysław Sebyła, poeta okresu międzywojennego, malarz oraz muzyk zamordowany przez NKWD strzałem w tył głowy w kwietniu 1940 r. w Charkowie, żołnierz kampanii wrześniowej 1939 r.
Dzisiejsza oferta kulturalna Mazowsza to obcowanie zarówno z bogatym dziedzictwem przeszłości, jak i z kulturą współczesną. Wśród ważniejszych przedsięwzięć kulturalnych, odbywających się cyklicznie warto wymienić konkurs „Palma Kurpiowska – Łyse”, warsztaty etnograficzne „Ginące Zawody” w Kadzidle, „Miodobranie Kurpiowskie” w Myszyńcu, Europejskie Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne w Sokołowie Podlaskim, Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne „KUPALNOCKA” w Ciechanowie, Łochowie, Serocku, Festiwal Obrzędów Weselnych w Węgrowie, „Wesele Kurpiowskie” w Kadzidle, Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Kasztelania” w Sierpcu, wystawy „Boże Narodzenie na Mazowszu” w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Samorząd Województwa Mazowieckiego jest organizatorem kilku prestiżowych projektów kulturalnych: „Nagrody Samorządu Województwa Mazowieckiego im. C. K. Norwida”, Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego, Stolica Kultury Mazowsza oraz Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba.
Dzieła zgromadzone w licznych muzeach na terenie Mazowsza, pozwalają poznać przeszłość regionu. W warszawskich galeriach można podziwiać także prace współczesnych twórców. Bogata jest również oferta koncertowa (m.in. Festiwal Mozartowski, Warszawska Jesień Muzyczna, Jazz Jamboree, czy Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena).
Liczba wyświetleń: 15856