Powiązane

Region Veneto (Włochy)

2008.04.04 00:00 , aktualizacja: 2017.01.30 12:26

Autor: Administrator, Wprowadzenie: JakubWojna

Porozumienie o współpracy podpisane 14 lutego 2000 r. w Wenecji.

W ramach porozumienia strony zadeklarowały współpracę w dziedzinie wykorzystywania funduszy unijnych, ochrony środowiska, promocji ochrony zdrowia, szkolnictwa i kultury, szkolenia zawodowego, produkcji rolno-spożywczej oraz ograniczania społeczno-ekonomicznych skutków bezrobocia.

 

Strona internetowa Regionu VenetoCharakterystyka regionu


Veneto leży w północno-wschodnich Włoszech. Graniczy z regionami: Lombardia, Trydent-Górna Adyga, Emilia Romania i Fruli – Wenecja Juliańska. Powierzchnia regionu wynosi 18399 km². W regionie zamieszkuje ok. 5 mln mieszkańców. Stolicą regionu jest Wenecja (331,4 tys. mieszkańców). W skład regionu wchodzi 7 prowincji: Werona, Padwa, Wenecja, Vicenza, Treviso, Rovigoi Belluno.

 

Region Veneto zdominowany jest przez małe gospodarstwa rolne. Produkcja rolna jest bardzo zróżnicowana: kukurydza, groch, warzywa, jabłka, wiśnie, pasza, tytoń, konopie. Znaczącą rolę w regionie odgrywa produkcja wina, hodowla bydła i rybołówstwo. Region Veneto jest również jednym z najbardziej uprzemysłowionych regionów Włoch. Istnieje tu wiele ośrodków przemysłowych, m.in. zakłady metalurgiczne i chemiczne w okolicach Margehry i Menestre. Poza przemysłem i rolnictwem dobrze rozwinięty jest sektor bankowy, usługowy, turystyka. Na terenie Veneto działają małe i średnie przedsiębiorstwa, zajmujące się produkcją tekstyliów, wyrobów chemicznych, ceramicznych, mebli, szkła i elektroniki. Dobrze rozwija się też sztuka złotnicza. Pod względem PKB zajmuje trzecie miejsce po regionach Lombardia i Lacjum.

 

 

 

Pliki do pobrania

Rozmiar: 26 kB, Liczba pobrań: 612, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 1305

powrót