Mazowsze serce Polski nr 10/18

Więcej pieniędzy dla szpitali

2018.10.10 08:40 , aktualizacja: 2018.10.11 09:32

Autor: Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

Stetoskop lekarski leżący na stosie stuzłotówek Fot. Shutterstock.com
Instruktor pokazuje na manekinie technikę ucisku serca Fot. Shutterstock.com

Po raz kolejny w tym roku radni województwa mazowieckiego zdecydowali o przyznaniu dodatkowego wsparcia finansowego dla mazowieckich szpitali. Tym razem pieniądze trafią do ośmiu placówek. W sumie to blisko 11 mln zł.

 

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu otrzymane środki przeznaczy na modernizację kuchni i zakup wyposażenia (1,4 mln zł w 2018 r., 2,6 mln zł w 2019 r.). Budynek główny stanie się energooszczędny (600 tys. zł w tym roku, 12 mln zł w 2019 r. i 7 mln zł w 2020 r.). Placówka zakupi również sprzęt medyczny. Na ten cel z budżetu województwa pochodzić będzie  602 tys. zł w 2018 r. i 450 tys. zł w 2019 r.

 

MEDITRANS SP ZOZ w Warszawie, Ostrołęce, Siedlcach i Płocku – otrzymają w sumie ponad 3,5 mln zł na zakup m.in. defibrylatorów i urządzeń do kompresji klatki piersiowej.

 

Samodzielny Wojewódzki Zespół Publicznych Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Warszawie zmodernizuje oddziały (1,9 mln zł w 2018 r., 7,6 mln zł w 2019 r.)  i wymieni oświetlenie (80 tys. zł).

 

Mazowiecki Szpital Bródnowski wsparcie w wysokości 680 tys. zł przeznaczy m.in. na zakup sprzętu medycznego i prace modernizacyjne na oddziałach chorób wewnętrznych, diabetologii i endokrynologii. Ponad 470 tys. zł w tym roku i 690 tys. zł w przyszłym pozwoli zakupić kamerę gamma dla Zakładu Medycyny Nuklearnej.

 

Szpital w Ciechanowie zmodernizuje pomieszczenia na potrzeby nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz zakupi sprzęt (850 tys. zł).

 

Wojewódzki Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. prof. E. Wilczkowskiego w Gostyninie przeznaczy otrzymane wsparcie (ponad 30 tys. zł) na zakup aparatury do diagnostyki laboratoryjnej.

 

Sprzęt medyczny zakupią także Mazowieckie Specjalistyczne Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie (81 tys. zł), Międzyleski Szpital Specjalistyczny (ponad 67 tys. zł) i Centrum STOCER w Konstancinie-Jeziornie (61 tys. zł).


Stop narkomanii

28 września ruszyła kampania społeczna „Dorośli dzieciom – Mazowsze na rzecz przeciwdziałania narkomanii”, zorganizowana przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Niezbędne informacje oraz materiały dla rodziców i nauczycieli można znaleźć na www.mcps.com.pl.


„Pikniki rodzinne z sercem” w liczbach

We wrześniu w 6 miastach subregionalnych Mazowsza, z okazji Światowego Dnia Serca, samorząd zorganizował pikniki rodzinne. Chętnych na konsultacje i bezpłatne badania nie brakowało. W sumie lekarze i pielęgniarki udzielili ponad 7 tys. bezpłatnych porad i badań. Wykonano m.in.:

  • 207 badań EKG

  • 300 przeglądów stomatologicznych

  • 349 pomiarów BMI

  • 350 konsultacji kardiologicznych

  • 380 spirometrii

  • 464 konsultacje dietetyczne

  • 1030 badań poziomu cukru we krwi.

 

Okazało się, że aż u połowy osób stwierdzono nadwagę lub otyłość (jedne z czynników powodujących choroby serca), a 30 proc. badanych skierowano do dalszych konsultacji.


16 X Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca

W Europie rocznie odnotowywanych jest około 400 tys. przypadków nagłego zatrzymania akcji serca. W Polsce to około 40 tys. razy. Interwencja w ciągu 3–4 minut od utraty przytomności zwiększa szansę na przeżycie o ponad 50 proc. Mając tego świadomość, samorząd Mazowsza rokrocznie organizuje szereg szkoleń dla dzieci i młodzieży czy strażaków ochotników. Gdy zauważysz osobę poszkodowaną, pamiętaj, by: sprawdzić, czy reaguje, głośno zawołać o pomoc, udrożnić drogi oddechowe i sprawdzić oddech, zadzwonić pod nr 112 i wykonywać 30 uciśnięć klatki piersiowej na 2 oddechy ratownicze aż do momentu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego, opadnięcia z sił lub pojawienia się zmiennika.

 

Liczba wyświetleń: 75

powrót