Mazowsze serce Polski nr 6/21
O tym się mówi – miesiąc na Mazowszu
2021.05.31 14:45 , aktualizacja: 2021.06.01 07:25
Autor: WKZ, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska
- Orędownikiem lokalizacji...
- Spółka Stadler Service...
- Marszałek Adam Struzik...
- Ławeczka z wizerunkiem...
- Radny Konrad Wojnarowski...
- Psycholog kliniczny...
- Krajowy Ośrodek...
- Można się już zapisywać na...
Wystartowała budowa w Sochaczewie
Spółka Stadler Service Polska rozpoczyna budowę zaplecza technicznego do obsługi pojazdów Kolei Mazowieckich (KM). Obiekt ma zostać oddany do użytkowania w pierwszym kwartale 2022 r. Pracę znaleźć tu może 30 osób.
Nowoczesna hala zostanie wyposażona w tory serwisowe, magazyn, warsztat, pomieszczenie techniczne, zaplecze biurowo-socjalne, infrastrukturę torową i drogową oraz parking.
Zdaniem wicemarszałka Wiesława Raboszuka, inwestycja jest doskonałym przykładem współpracy pomiędzy samorządową spółką KM a Stadlerem. – Zaplecze techniczne w Sochaczewie to, kolejna po zakładzie Stadler Polska w Siedlcach, inwestycja spółki na terenie województwa.
Inwestycja jest zlokalizowana na terenie Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru KM na granicy miasta Sochaczew i gminy Sochaczew – „Czerwonka Parcel”.
– Przyznam, że od początku byłem orędownikiem tej lokalizacji i cieszę się, że udało mi się przekonać do niej wszystkich partnerów. To miejsce z dużym potencjałem, który warto wykorzystać dla dobra regionu – podkreśla Waldemar Kuliński, przewodniczący rady nadzorczej KM.
Koszt inwestycji to ponad 20 mln zł.
Ośrodek w Dąbku znów działa!
Po przerwie z powodu pandemii Krajowy Ośrodek Mieszkalno-Rehabilitacyjny dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Dąbku ruszył z pełnym zakresem świadczeń rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych, łącznie z basenem i hipoterapią. Niedostępna będzie jedynie komora krioterapii. Turnus trwa 4 tygodnie, a po nim ośrodek przeprowadzi dezynfekcję.
Za zasługi dla ochrony zdrowia
Psycholog kliniczny Genowefa Pasik – związana ze Szpitalem Mazowieckim w Garwolinie – odebrała odznakę honorową „Za zasługi dla ochrony zdrowia” przyznawaną przez ministra zdrowia. O to zaszczytne wyróżnienie wnioskował marszałek Adam Struzik.
Wyprzedź raka szyjki macicy!
Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o. rozpoczął pilotażowy program badań HPV HR w profilaktyce raka szyjki macicy. Dzięki współpracy placówki z Narodowym Instytutem Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie kobiety w wieku od 30 do 59 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonanej cytologii, mogą liczyć na bezpłatne badanie DNA HPV. Program pilotażowy polega na tym, że u 50 proc. zgłoszonych pacjentek zostanie wykonane badanie cytologiczne, a drugie 50 proc. pacjentek będzie miało wykonany test HPV HR. O przydziale badania losowo zdecyduje system informatyczny. Rejestracja na badania odbywa się osobiście lub pod nr. tel. 25 64 03 301.
Stanisław Mikołajczyk uhonorowany!
Taka ławeczka z naturalnej wielkości rzeźbą premiera RP stanęła w Radomiu. Będzie przypominać o zasłużonym dla kraju rodaku. Mikołajczyk był wybitnym politykiem i premierem rządu RP na uchodźstwie w latach 1943–44. Więcej na mazovia.pl.
Cytat miesiąca
– Dzień Samorządu Terytorialnego to święto wszystkich samorządowców. A samorząd to możliwość wpływu mieszkańców na przyszłość ich gmin, powiatów i regionów – podkreśla marszałek Adam Struzik. – Jako samorząd Mazowsza od lat inwestujemy w projekty kluczowe dla mieszkańców województwa. To szpitale, drogi, ochrona powietrza, zabytki, szkoły czy obiekty sportowe. Przez programy wsparcia, których wartość z roku na rok wzrasta, wspomagamy lokalne samorządy. Współpracujemy z samorządowcami niezależnie od barw politycznych. Tak rozumiemy solidarność mazowiecką.
Wspomnienie ofiar AIDS
Co roku, w każdą trzecią niedzielę maja, na całym świecie organizowane są wydarzenia dla upamiętnienia wszystkich osób, które zmarły z powodu AIDS. Tradycją jest m.in. szycie patchworków w hołdzie ofiarom choroby. Młodzież ze Szkoły Promocji Zdrowia z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce oraz Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku przyłączyła się do akcji i uszyła swoją część patchworku.
Nasz unijny reprezentant
Konrad Wojnarowski, radny województwa, dołączył do grona 300 młodych polityków państw członkowskich Unii Europejskiej w ramach „YEP programme 2021”.
– Program jest płaszczyzną dyskusji na temat przyszłości Europy w wielu sferach. Dziękuję instytucjom europejskim za wyróżnienie – podał radny na swoim profilu na Facebooku.
Zgłoś swój zabytek!
Ruszyła I edycja konkursu „Renowacja Roku Zabytków Mazowsza”. Jest skierowany do właścicieli obiektów nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków i znajdujących się na terenie województwa mazowieckiego, przy których przeprowadzono prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane zakończone po 1 stycznia 2018 r. Samorząd województwa chce w ten sposób upowszechniać dobre praktyki związane z utrzymaniem zabytków. Dla laureatów przewidziano nagrody: od 5 do 15 tys. zł. Aplikować można do końca sierpnia.
Kalejdoskop
- 190 lat temu Wojciech Bogumił Jastrzębowski napisał „Konstytucję dla Europy”. Tekst uchodzi za pierwszy w historii projekt ustrojowy zjednoczonego kontynentu.
- 7 mln zwiedzających mniej było w mazowieckich muzeach w 2020 r. To spadek o prawie 50 proc. (dane Urzędu Statystycznego w Warszawie).
- 654 starsze osoby otoczone zdalną opieką i 4 uratowane życia – to bilans pilotażowego programu teleopieki dzięki środkom z budżetu Mazowsza.
Liczba wyświetleń: 89
powrót