Mazowsze serce Polski nr 2/19
O tym się mówi – miesiąc na Mazowszu
2019.02.25 10:15 , aktualizacja: 2019.02.26 10:08
Autor: oprac. Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska
- Dzięki środkom z budżetu...
- Marszałek Adam Struzik,...
- Symbol marki ekonomii...
- Halina Witkowska, fot....
- Pociąg Kolei Mazowieckich,...
Liczba miesiąca
39 237 – tyle przypadków zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne zgłoszono i zarejestrowano w ostatnim tygodniu stycznia na terenie województwa mazowieckiego. Odnotowano też jeden zgon z powodu grypy AH1N1 z ostrym zapaleniem płuc jako powikłaniem pogrypowym.
Niechlubny motoryzacyjny rekord
Województwo mazowieckie wciąż króluje w statystyce dotyczącej kradzieży aut. Rocznie ginie tu 3075 aut, a w całej Polsce – 9125. W pierwszej trójce jest jeszcze śląskie (909 aut) oraz dolnośląskie (874). Najmniej kradzieży pojazdów – według danych policji – jest w podkarpackim, gdzie w ubiegłym roku złodzieje ukradli 73 samochody.
Kto ma szansę na Nagrodę?
Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” honoruje artystów tworzących w dziedzinach ludowej sztuki plastycznej i rękodzieła, literatury ludowej, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca. Wyróżnia twórców kultywujących tradycje i autentyczne wartości kultury swoich terenów, a także organizatorów przedsięwzięć artystycznych popularyzujących folklor i sztukę. Poza tym nagradza badaczy, animatorów i dokumentatorów kultury tradycyjnej, którzy – wzorem Kolberga – gromadzą i przekazują wiedzę o kulturze ludowej, dokumentują, opracowują naukowo, chronią i zachowują dla przyszłych pokoleń. W tym roku to już 44. edycja. Kandydatów można zgłaszać do 30 marca. Szczegóły na: www.nagrodakolberg.pl.
Są pieniądze na zabytki
Ruszył nabór wniosków o udzielenie dotacji w 2019 r. na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, położonych na obszarze województwa mazowieckiego. Maksymalnie można zyskać 200 tys. zł. O dotację może wystąpić każdy, kto jest właścicielem zabytku wpisanego do rejestru lub posiada taki zabytek w trwałym zarządzie i ma tytuł prawny do niego wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego. Czas na składanie wniosków upływa 14 marca. Więcej informacji na: www.mazovia.pl w zakładce Kultura/Zabytki/Nabory wniosków na udzielenie dotacji.
Punktualny jak wukadka
Warszawska Kolej Dojazdowa jest najbardziej punktualnym przewoźnikiem w kraju. Jak donosi Urząd Transportu Kolejowego, WKD bije rekordy – przez cały rok w ponad 99 proc. przypadków była na czas. Wpływ na tak dobre statystyki ma m.in. to, że kolejki WKD poruszają się po własnej infrastrukturze, w dodatku ciągle rozbudowywanej. W najbliższym czasie powstanie drugi tor między Podkową Leśną a Grodziskiem Mazowieckim. WKD ogłosiła już przetarg na to zadanie.
„Mistrz Recyklingu Maks porządkuje odpady”
To nazwa konkursu ekologicznego, który wykorzystuje nowoczesne aplikacje internetowe do prze-kazania wiedzy ekologicznej. Można z nich korzystać bezpłatnie na stronie www.chlorofil.com.pl (znajdują się tu również szczegóły konkursu). Mogą w nim wziąć udział ekozespoły, które do 30 marca w ciekawej formie artystycznej odpowiedzą na pytania dotyczące recyklingu, surowców wtórnych, prawidłowego i bezpiecznego postępowania z odpadami sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Ekonomia Społeczna – konkurs!
Ruszył konkurs Mazowiecka Marka Ekonomii Społecznej 2019. Do 31 marca można zgłaszać fundacje, stowarzyszenia, spółdzielnie socjalne, centra integracji społecznej, kluby integracji społecznej, zakłady aktywności zawodowej, warsztaty terapii zajęciowej, towarzystwa wzajemnościowe oraz spółki non profit zarejestrowane i działające na terenie województwa mazowieckiego, a także osoby i instytucje z otoczenia ekonomii społecznej. Warunek jest taki, że muszą się wyróżniać w środowisku lokalnym i być zaangażowani w rozwój i propagowanie ekonomii społecznej na Mazowszu. Szczegóły na: www.mcps.pl.
Cytat miesiąca
Od ponad roku trwa dyskusja o rozbudowie lotniska Warszawa-Modlin. Aby mogło zapewnić sprawną obsługę pasażerów, potrzebuje zwiększyć możliwości przepustowe. Zarząd portu ma gotową koncepcję rozbudowy, na co ciągle nie zgadza się PPL.
– Dość marnowania czasu! Nie możemy dalej przyglądać się blokowaniu rozwoju lotniska Warszawa-Modlin. Ponieważ prezes PPL zadeklarował wolę sprzedaży udziałów, to my – jako samorząd Mazowsza – oczywiście po ich profesjonalnej wycenie, dla dobra lotniska jesteśmy gotowi przystąpić do negocjacji – podkreśla marszałek Adam Struzik.
Kto jest Samorządowym Liderem Cyfryzacji?
Urząd Miasta Legionowo, Starostwo Powiatowe w Mińsku Mazowieckim, Starostwo Powiatowe w Pruszkowie – to laureaci II edycji konkursu, który zorganizował Samorząd Województwa Mazowieckiego. Ideą było wyłonienie jednostki, której dorobek w obszarze cyfryzacji wyróżnia się na tle innych na terenie regionu.
Najlepsza położna pracuje w Płońsku
To Katarzyna Dąbrowska, która została mazowiecką laureatką w ogólnopolskim konkursie „Położna na medal”. Zyskała 666 głosów, a w zgłoszeniu napisano o niej: „Najwspanialsza położna! Robi wszystko z pasji, co widać na każdym kroku. Oddaje kobietom i maluchom swoje serducho. Jestem dumna, że w naszej okolicy jest tak wspaniała położna i że mogę zgłosić ją jako kandydatkę!”. Kampania Akademii Malucha Alantan uświadamia rolę, jaką położne odgrywają dzisiaj w opiece okołoporodowej.
W Radomiu będzie serwisownia KM
Przy dworcu PKP w Radomiu „Koleje Mazowieckie KM” sp. z o.o. zbudują serwisownię. Przewoźnik zakupił już ostatnich pięć działek o powierzchni 0,35 ha, które były konieczne, by zrealizować tę inwestycję. Na tym terenie powstanie rozjazd łączący stację Radom z torem bocznicowym planowanej bazy utrzymaniowo-naprawczej. Tę spółka zbuduje na wydzierżawionej od miasta działce. W bazie znajdą się m.in. hale przeglądowe i do napraw bieżących, a także myjnia i warsztat.
W bazie będą dokonywane przeglądy nowych pojazdów FLIRT
Kalejdoskop
- 58,3 proc. tyle wynosi wskaźnik zatrudnienia[1] w województwie mazowieckim (dane dotyczące III kwartału 2018 r.). Mazowsze zajmuje drugie miejsce, tuż za wielkopolskim – 59 proc.
- co czwarty cudzoziemiec w Polsce pracuje w województwie mazowieckim. Przez ostatni rok przybyło ich prawie 31 tys., a w całym kraju 129,5 tys.
- blisko 234,5 tys. to liczba podróżnych, których w styczniu odprawił Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa/Modlin. Lotnisko rozpoczęło nowy rok najlepszym styczniem w historii portu.
[1] Określa, jaki odsetek ludności między 15-64 r.ż. pracuje zawodowo
Liczba wyświetleń: 150
powrót