Mazowsze serce Polski nr 3/19

Mądry Polak przed rakiem

2019.03.18 09:20 , aktualizacja: 2019.03.27 13:41

Autor: Agnieszka Bogucka, Wprowadzenie: Agnieszka Bogucka

Kobieta trzyma w ręku wstążkę symbolizującą raka piersi Fot. Shutterstock

Głównym powodem zgonów pacjentów onkologicznych jest zbyt późne wykrycie choroby.

Cały czas trzeba przypominać, uczyć i uświadamiać. Kampanie edukacyjne, akcje promocyjne, pikniki zdrowotne i bezpłatne badania profilaktyczne oraz konsultacje w ramach tzw. białych sobót robią dużo dobrego i z pewnością pomogły ocalić niejedno życie. Jednak to wciąż za mało. O tym, jak duża jest potrzeba ciąg-łej edukacji w temacie profilaktyki onkologicznej najlepiej świadczą statystyki.


W 2016 r. na Mazowszu zdiagnozowano blisko 20 tys. przypadków zachorowań na nowotwory złośliwe. To tak, jakby raka wykryto u wszystkich mieszkańców np. Pułtuska. Spośród osób zdiagnozowanych aż 14 tys. zmarło – to tyle, ile liczy populacja Brwinowa. Zatem w ciągu roku, głównie z powodu zdrowotnych zaniedbań, na Mazowszu wymarło całe miasto. A czasem trzeba tak niewiele, by skutecznie zawalczyć o życie.

 

Zrozumieć i zastosować

Aby podnieść poziom wiedzy o profilaktyce oraz znajomość objawów i diagnostyki, Studenckie Koło Naukowe „Onkoma” przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie wraz z Akademią Czerniaka (sekcją Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej) planują w najbliższym czasie ogólnopolską kampanię informacyjną, która ma zwiększyć świadomość społeczną w temacie tego groźnego nowotworu.

Skóra jest naszym największym narządem (jej powierzchnia może dochodzić nawet do 2 m²) i to ona najczęściej pada ofiarą nowotworu. Najbardziej agresywny  jest czerniak (łac. melanoma malignum) – mimo że stanowi zaledwie 5 proc. wszystkich przypadków, charakteryzuje się największą śmiertelnością (pozostałe dwa typy raka skóry mają łagodny charakter i nie zagrażają życiu). Najczęściej na czerniaka chorują osoby po 70. roku życia. Chociaż w grupie ryzyka są też młodsi – głównie osoby przed trzydziestką. Ten rodzaj nowotworu jest wyjątkowo „wrażliwy” na działania prewencyjne. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że nawet 4 na 5 przypadków nowotworów skóry można byłoby uniknąć poprzez ograniczenie ekspozycji na działanie UV.

 

Czy sztuka może pomóc?

Jak pokazują badania, wyjście naprzeciw lękom, bezradności, poczuciu przygnębienia czy osamotnienia mobilizuje układ odpornościowy i wzmacnia efekt leczenia medycznego. Tę formę terapii praktykuje Onkoprzestrzeń Kreatywna, która promuje nowe rozumienie zdrowienia, tak aby słowo „rak” nie kojarzyło się z wyrokiem i wycofaniem z wszelkiej społecznej i artystycznej aktywności. W ramach projektu pacjenci onkologiczni biorą udział w warsztatach twórczych i spotkaniach terapeutyczno-artystycznych. Realizowane są też filmy pokazujące pozytywne historie życia z rakiem i po chorobie nowotworowej.

 

– Kiedy dotyka nas choroba, powinniśmy uświadomić sobie naszą podmiotowość, zmobilizować siły i przekierować swoją uwagę z choroby w kierunku zdrowia.  Dlatego naszym celem jest pobudzić świadomość i uczyć osoby z nowotworami, ich bliskich i przyjaciół, że aktywna postawa wobec życia może ich wspierać w trudnych chwilach i pomagać powrócić do normalnego życia

– mówi Maria Poszwińska, twórczyni projektu.

 

EUROPEJSKI KODEKS WALKI Z RAKIEM

12 sposobów na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka

 

 • Nie pal. Nie używaj tytoniu w żadnej postaci.
 • Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego.
 • Utrzymuj prawidłową masę ciała.
 • Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu. Ogranicz czas spędzany na siedząco.
 • Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia.
 • Jeśli pijesz alkohol, ogranicz jego spożycie.
 • Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.
 • Nie korzystaj z solarium.
 • Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy.
 • Sprawdź, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu.
 • Karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na nowotwory. Jeśli możesz, karm dziecko piersią.
 • Zadbaj o to, aby twoje dzieci poddano szczepieniom ochronnym przeciwko WZW typu B oraz HPV.
 • Bierz udział w zorganizowanych programach badan przesiewowych.

 

Liczba wyświetleń: 122

powrót