Mazowsze serce Polski nr 4/21

Tym żyje samorząd

2021.04.14 02:00 , aktualizacja: 2021.04.15 08:33

Autor: WKZ, Wprowadzenie: Agnieszka Bogucka

Dwóch mężczyzn i kobieta ubrani biznesowo siedzą na fotelach. Każdy trzyma w ręce mikrofon. W kongresie uczestniczyli...
Dziób samolotu na tle zachodzącego słońca Nowy inwestor to...
Pociąg Flirt stoi na stacji, wzdłuż krawędzi peronu Pociągi Flirt produkowane...
Mężczyzna w garniturze stoi na tle roślinności Marszałek Adam Struzik po...

W centrum uwagi

Walka o czyste powietrze trwa!

IV Kongres Czystego Powietrza to największe wydarzenie na Mazowszu poświęcone ochronie powietrza. Był okazją, by zwrócić uwagę na problem zatruwania środowiska, ale też przypomnieć o zmianie przepisów.

 

Władze Mazowsza uruchomiły nabór na projekty dotyczące ochrony powietrza i mikroklimatu. Do rozdysponowania jest 11 mln zł. Prowadzone są także prace nad zmianą przepisów uchwały antysmogowej, m.in. dla Warszawy. W województwie obowiązuje uchwalona przez sejmik w 2017 r. uchwała antysmogowa (ograniczyła stosowanie złej jakości paliw stałych i użytkowanie tzw.
kopciuchów). Aby przyspieszyć tempo wprowadzanych zmian i szybciej poprawić jakość powietrza, trzeba wypracować kolejne rozwiązania. Przedmiotem rozmów jest m.in. kwestia bardziej restrykcyjnych przepisów dla Warszawy. W ub.r. prezydent stolicy podpisał wspólną deklarację z władzami Mazowsza w sprawie zaostrzenia przepisów mazowieckiej uchwały antysmogowej. O postęp prac dopytują aktywiści. „Z ratusza otrzymały odpowiedź odpychającą odpowiedzialność, że »wprowadzenie ograniczeń lub zakazów w zakresie eksploatacji instalacji (…) należy do wyłącznej kompetencji Sejmików wojewódzkich«”1. Władze Mazowsza nadal są za wprowadzeniem zakazu spalania węgla od 2024 r. Warszawa zaś bierze  pod uwagę wprowadzenie pełnego zakazu paliw stałych (a więc także drewna kominkowego) najwcześniej od 2028 r.               

 

Francuski inwestor zainteresowany Modlinem

Lotniskiem w Modlinie zainteresował się prywatny francuski inwestor – Grupa Egis. Chce on przejąć część udziałów i rozbudować port. Samorząd Mazowsza popiera pomysł. Na transakcję muszą się jednak zgodzić pozostali wspólnicy. 

– Od początku zależy nam na rozwoju portu. Ma szanse na dobre perspektywy. Mam nadzieję, że pozostali udziałowcy wyrażą zgodę na obecność partnera prywatnego – podkreśla marszałek Adam Struzik.         

 

Serwis KM w regionie

W Sochaczewie ruszyła budowa zaplecza technicznego do obsługi serwisowej nowych pojazdów Kolei Mazowieckich – Flirt. Inwestorem jest Stadler Service Polska, a wartość zadania to 22 mln zł.

– Cieszymy się, że pojazdy produkowane na Mazowszu będą również utrzymywane w tym regionie – podkreśla radny województwa Mirosław Adam Orliński.          

 

Mniej cudzoziemców na Mazowszu

Spada liczba zezwoleń na pracę cudzoziemców wydanych w regionie. W ub.r. było ich ponad 68 tys. To aż 21 proc. mniej niż w  2019 r. Jak podaje Urząd Statystyczny w Warszawie, statystyczny pracujący cudzoziemiec był obywatelem Ukrainy, mężczyzną i pracował jako robotnik przemysłowy lub rzemieślnik.      

      

Najlepszym marszałkiem

... jest Adam Struzik. W organizowanym przez Portal Samorządowy plebiscycie po raz kolejny stanął na najwyższym podium, wyraźnie wyprzedając włodarzy polskich województw. Powtórzył swój sukces z 2016 i 2018 r. Gratulujemy!

 

1 Jakub Chełmiński, Rafał Trzaskowski obiecał zakaz palenia węglem w Warszawie. Aktywiści: „Obiecanki bez konkretów", warszawa.wyborcza.pl, 27.02.2021.

Liczba wyświetleń: 39

powrót