Mazowsze serce Polski nr 7–8/19

Dla zdrowia

2019.07.16 14:40 , aktualizacja: 2019.08.06 14:00

Autor: oprac. Monika Gontarczyk, Wprowadzenie: Agnieszka Bogucka

Szansa dla pacjentów po udarze

Samorząd Mazowsza powołał zespół ds. leczenia udarów mózgu (Zespół ds. Organizacji Endowaskularnego Leczenia Ostrego Udaru Niedokrwiennego Mózgu).

Jego zadaniem będzie analiza sytuacji w obszarze leczenia pacjentów po ostrych udarach niedokrwiennych oraz utworzenie (na bazie placówek Samorządu Województwa Mazowieckiego) ośrodków kompleksowego leczenia. Nową metodą stosowaną w leczeniu udarów niedokrwiennych jest zabieg trombektomii mechanicznej, polegający na usunięciu skrzepu z naczynia krwionośnego pacjenta.

– Zabieg musi być wykonany do 8 godzin od wystąpienia udaru. Dlatego tak ważne są diagnostyka i precyzyjne działanie

– wyjaśnia Paweł Obermeyer, lekarz i radny województwa, który został przewodniczącym zespołu.

– Na Mazowszu 10–20 proc. pacjentów z udarem kwalifikuje się do leczenia zabiegiem trombektomii, dlatego mam nadzieję, że jeszcze w tym roku zobaczymy pierwsze efekty pracy zespołu. Liczę, że uda się nam uratować wielu pacjentów, którzy do tej pory, ze względu na odległość, nie mieli dostępu do tak specjalistycznego leczenia

– podkreśla.

 

Obecnie na Mazowszu taki zabieg wykonują: Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie oraz Samodzielny Publiczny Szpital Zachodni im. św. Jana Pawła II 
w Grodzisku Mazowieckim. W przyszłości mają to być także szpitale wojewódzkie w Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu i Siedlcach.

 

Dobra wiadomość dla osób po ostrych zespołach wieńcowych

Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji pozytywnie zaopiniował program polityki zdrowotnej dotyczący profilaktyki wtórnej u osób po ostrych zespołach wieńcowych. Kolejny krok to ogłoszenie konkursu na jego realizatorów. Mieszkańcy Mazowsza będą mogli się do nich zgłaszać najwcześniej od września. Samorząd Województwa Mazowieckiego na czteroletni program (2019–2022) przeznaczy 1,75 mln zł.

 

 

Lubisz jeździć rowerem i chcesz pomóc pacjentom Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego Drewnica?

Jest to możliwe! Ściągnij na telefon aplikację, zarejestruj się, wybierz organizację, czyli szpital Drewnica i wsiadaj na rower! Twoje przejechane kilometry to punkty dla projektu „Nieodkryta wartość filmu”, czyli filmoterapii pacjentów. Zwycięski projekt otrzyma 100 tys. zł. Punkty można zbierać do 30 września.

 

 

W trosce o kręgosłup i prawidłową wagę dzieci

Ruszył nabór do nowej edycji programu realizowanego przez Mazowiecki Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Płocku. Obejmuje on uczniów klas I–VI ze szkół podstawowych z terenu Mazowsza. Bezpłatne zajęcia rehabilitacyjne prowadzone są w Płocku, Brudzeniu Dużym, Wyszynie i Radomiu. Odbywają się m.in. w formie zajęć grupowych dwa razy w tygodniu i są prowadzone przez zespół wykwalifikowanych fizjoterapeutów. Dzieci mają zapewnioną także opiekę psychologa, który je dodatkowo wspiera i motywuje. Aby podtrzymać efekty rehabilitacji, edukacją zdrowotną objęci są także rodzice i opiekunowie. Z rehabilitacji można korzystać przez 9 miesięcy. Więcej na www.mwomp.pl.

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach „Regionalnego programu zdrowotnego w zakresie chorób kręgosłupa i otyłości wśród dzieci z województwa mazowieckiego”, opracowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Do tej pory zostały ogłoszone dwa konkursy. Umowy opiewały na ponad 100 mln zł. W III kwartale br. planowane jest ogłoszenie trzeciego konkursu na wybór realizatorów. Budżet wyniesie 10 mln zł.

 

 

Liczba wyświetleń: 205

powrót