Z regionu

Europamobil rusza do mazowieckich szkół

2012.09.06 15:50 , aktualizacja: 2012.09.13 11:52

Autor: Edyta Gruszka, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

fot. Kamila Wieczorek
fot. Kamila Wieczorek

Ruszyła realizacja międzyregionalnego projektu edukacyjnego „Europamobil”. Tytuł przedsięwzięcia to jednocześnie nazwa autobusu, którym 20 studentów z krajów UE podróżuje po Mazowszu. Trafią oni do 11 szkół ponadpodstawowych, by przeprowadzić z uczniami warsztaty na tematy dotyczące funkcjonowania Unii, różnorodności kulturowej, tożsamości europejskiej oraz migracji w Europie.

 

6 września br. rozpoczął się pierwszy etap projektu– przygotowanie 20 studentów z krajów członkowskich UE do wizyt w mazowieckich szkołach. Kolejnym przystankom warsztatowym towarzyszyć będą targi, podczas których wspólnie ze specjalistami uczniowie omówią m.in. kwestię mobilności w UE. Spotkania służyć też mają znalezieniu odpowiedzi na pytania: „Jak Europa wpływa na mnie, a ja na nią? Jakie możliwości otwierają się przede mną w Europie? Jak mogę aktywnie przyczynić się do kształtowania Europy?".

 

Na zakończenie projektu, 28 września br., zaplanowano konferencję podsumowującą z panelem dyskusyjnym nt. roli edukacji w budowaniu tożsamości europejskiej. Przybliżona też zostanie kwestia współpracy województwa mazowieckiego z zagranicznymi regionami partnerskimi, ze szczególnym uwzględnieniem Małego Trójkąta Weimarskiego.

 

Pomysł projektu Europamobil powstał w 2009 r. jako rezultat prac Polsko-Francusko-Niemieckiego Parlamentu Młodzieży, który obradował w Poczdamie, w ramach realizacji Wspólnej Deklaracji o Współpracy podpisanej w 2006 r. Pierwszymi beneficjentami projektu były szkoły z Brandenburgii.

 

Inicjatywa realizowana jest przez Fundację Genshagen, przy wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego, Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej, Landu Brandenburgii, Fundacji im. Roberta Bosha oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które przekaże na jego realizację ponad 15,8 tys. zł, w ramach Mechanizmu Wsparcia Obywatelskiego i Samorządowego Wymiaru Polityki Zagranicznej, Instrument „Małe Projekty Wspólne MSZ i Samorządu”.

 

Projekt patronatem objęli Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik i Premier Kraju Związkowego Brandenburgia Matthias Platzeck.

Liczba wyświetleń: 300

powrót