Z regionu

Sympozjum o nauce i wierze w skansenie

2012.10.16 11:50

Autor: Jarosław Asztemborski, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

 „Jak nauka i świat pomagają umocnić i ożywić wiarę” – to temat sympozjum naukowego, które odbyło się 13 października br. w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.  Jego celem było ukazanie, że nauka i wiara wcale nie muszą stać w sprzeczności.

 

Wydarzenie rozpoczęła uroczysta msza święta odprawiona w zabytkowym, XVIII-wiecznym kościele z Drążdżewa. Zebrani usłyszeli obszerne fragmenty listu apostolskiego „Porta Fidei” Ojca Świętego Benedykta XVI, odczytane przez księdza kanonika Andrzeja Więckowskiego. Było to symboliczne otwarcie Roku Wiary w dekanacie.

 

Tematyka wystąpień była zróżnicowana. Uczestnicy usłyszeli referaty „Rodzina kolebką i szkołą wiary” ks. prof. dr hab. Wojciecha Górskiego, „W odpowiedzi na pytanie: jak nauka i świat pomagają umocnić i ożywić wiarę” ks. prof. dr hab. Henryka Seweryniaka. Gościem specjalnym był aktor Dariusz Kowalski (serialowy Tracz w „Plebanii”), który wygłosił swoje prywatne świadectwo wiary. Spore zainteresowanie wzbudził referat „Ewangelia pięciu zmysłów. Wierzący i świat mediów” ks. dr Włodzimierza Piętki. Rozważał kondycje człowieka w świecie współczesnym. Nawoływał do powrotu do języka prostego i otwartego wyznawania wiary.

 

W sympozjum uczestniczyło ponad 150 osób. Organizatorami sympozjum były parafia św. Wita, Modesta i Krescencji w Sierpcu oraz Oddział Towarzystwa Naukowego Płockiego w Sierpcu.

 

  • fot. D. Landowski
  • fot. D. Landowski

Liczba wyświetleń: 189

powrót