Z regionu

Klinika „Budzik” już działa

2012.12.10 09:55 , aktualizacja: 2012.12.10 10:41

Autor: oprac. Wydział Komunikacji Zewnętrznej, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

  • fot. arch. Fundacji...
  • fot. arch. Fundacji...
  • fot. arch. Fundacji...
  • fot. arch. Fundacji...
  • fot. arch. Fundacji...
  • fot. arch. Fundacji...
  • fot. arch. Fundacji...

W Międzylesiu otwarto klinikę „Budzik” wybudowaną z myślą o dzieciach po ciężkich urazach mózgu oraz przebywających w śpiączce. To projekt pionierski w skali kraju. Ukończenie oraz wyposażenie obiektu możliwe było dzięki dofinansowaniu uzyskanemu w ramach RPO WM 2007-2013.

 

Klinika działa przy Centrum Zdrowia Dziecka. Główną inicjatorką jej powstania jest założycielka i prezes Fundacji „Akogo?” aktorka Ewa Błaszczyk-Janczarska. Starania o budowę kliniki rozpoczęła już w 2000 r., gdy jej córka zapadła w śpiączkę po tym, jak niefortunnie połknęła tabletkę.

 

Klinika to dwupiętrowy budynek, kształtem przypominający budzik. Szklana konstrukcja ma przepuszczać jak najwięcej słonecznego światła, które odgrywa ważną rolę w procesie wybudzania dzieci. Przewidziano 15 łóżek szpitalnych dla małych pacjentów i tyle samo dla opiekunów. Na najwyższym piętrze znajdują się też pokoje hotelowe dla rodziców, którzy mogą skorzystać ze szkoleń poświęconych opiece nad dziećmi w śpiączce.

 

Podczas uroczystości Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentowała dyrektor Kancelarii Marszałka UMWM Magdalena Flis-Lichota. Całkowita wartość projektu „Wyposażenie w aparaty i urządzenia medyczne oraz dostosowanie stanu technicznego do możliwości rozpoczęcia funkcjonowania pierwszej w Polsce Kliniki „Budzik” dla dzieci w śpiączce” to ponad 6,5 mln zł, z czego dofinansowanie wyniosło przeszło 5,5 mln zł.

 


Z danych fundacji "Akogo?" wynika, że w śpiączkę zapada nawet do 100 tys. polskich dzieci rocznie. Przyczyny to najczęściej wypadki komunikacyjne lub losowe. Najczęściej śpiączki trwają od kilku minut do kilkunastu dni. Kilkaset dzieci trwa w śpiączce nawet wiele lat. Niekiedy udaje się je wybudzić.

Liczba wyświetleń: 828

powrót