Z regionu

Pamiętajmy o ogrodach…

2013.09.09 08:10 , aktualizacja: 2013.09.10 10:14

Autor: opr.Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • źródło:...
  • źródło:...
  • fot.arch.SDK w Płocku
  • źródło:...
  • fot.arch.SDK w Płocku
  • fot.fot.arch.SDK w Płocku

Płoccy działkowcy obchodzili swoje święto. Gościem spotkania, 6 września, był m.in. marszałek Adam Struzik.

 

Uroczystość stała się znakomitą okazją do podsumowania rocznej pracy w ogrodach działkowych, prezentacji najdorodniejszych i najładniejszych kwiatów, warzyw i owoców, a także wręczenia pucharów, dyplomów i podziękowań tutejszym zasłużonym działkowcom. Podczas spotkania omówione zostały także problemy oraz przeciwności, z jakimi spotykają się działkowcy na Mazowszu.

 

Marszałek Adam Struzik zapewnił o poparciu inicjatyw związanych z rozwojem terenów zielonych. Jak podkreślił, mają one niebagatelny wpływ na ochronę środowiska naturalnego, a także ludzkiego zdrowia. Ogródki działkowe stanowią piękną ozdobę wielu ośrodków miejskich. Są świadectwem dbałości człowieka o ochronę środowiska przyrodniczego miast i o ich krajobraz. Należy również pamiętać o istotnej funkcji społecznej, socjalnej i kulturotwórczej ogrodów działkowych – dodał. Wszystkim działkowcom oraz ich rodzinom życzył obfitych plonów oraz zadowolenia i satysfakcji z pracy na działce.

 

Prezentowane podczas Dnia Działkowca plony z poszczególnych ogrodów działkowych przekazane zostały dla dzieci i młodzieży z Ośrodka Opiekuńczo-Wychowawczego w Płocku.

 


Ruch ogrodnictwa działkowego w Polsce może się poszczycić ponadstuletnią historią i bogatym dorobkiem. Rodzimi działkowcy to ludzie, którzy szczególnie cenią sobie piękno i bliskość natury, spędzając aktywnie czas w swoich ogrodach, wykorzystując je w sposób praktyczny, a więc pod uprawę owoców i warzyw lub jako alternatywne i atrakcyjne miejsce relaksu i harmonijnego współistnienia z przyrodą. Najchętniej z ogrodów działkowych korzystają mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich, np. Warszawy, Katowic, Wrocławia, Szczecina, Gdańska, Poznania, Łodzi i Krakowa.

Liczba wyświetleń: 292

powrót