Z regionu

Najciekawszy skansen? Na Mazowszu

2016.09.13 15:20 , aktualizacja: 2016.09.13 15:36

Autor: Agnieszka Jezierska-Chalicka, MWM w Sierpcu, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Jedna z chałup w sierpeckim skansenie fot. D. Krześniak
  • fot. D. Krześniak
  • fot. D. Krześniak
  • Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu fot. D. Krześniak

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zajęło pierwsze miejsce w głosowaniu internautów na najciekawszy skansen w Polsce. To wielki sukces jednostki kultury, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 

Rodzima tradycja

To nie tylko staropolskie obyczaje, przedmioty codziennego użytku, wyborne jedzenie czy skoczna muzyka. To także budownictwo ludowe, które możemy podziwiać w skansenach. Jest ich w Polsce wiele, a z roku na rok ich liczba wzrasta.

 

Docenieni przez internautów

Sama nominacja do rankingu najciekawszych skansenów w Polsce była nie lada wyróżnieniem. Internauci głosowali na portalu kulturaonline.pl, wybierając wśród 31 wytypowanych instytucji. Każdy mógł oddać jeden głos dziennie z jednego adresu e-mail na swojego faworyta. Wszystkie nominowane skanseny dokładnie opisano i zobrazowano za pomocą fotografii. Zachęcające do głosowania informacje o plebiscycie wielokrotnie pojawiały się na branżowych stronach internetowych, portalach społecznościowych oraz w audycjach radiowych.

 

Wyniki

Decyzją internautów I miejsce w rankingu na „Najciekawszy skansen w Polsce” zajęło Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, za nim uplasował się Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie. Ostanie miejsce na podium zdobył skansen – Muzeum Wsi Kieleckiej.

Sierpecki skansen zdobył aż 3605 głosów, Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie 3211 głosów, a skansen – Muzeum Wsi Kieleckiej 2169 głosów. Dla trzech zwycięskich instytucji przeznaczono nagrody w formie bannerowej kampanii promocyjnej na portalu kulturaonline.pl. Dla głosujących przygotowano 20 słodkich zestawów.

 

Skansen w Sierpcu

To jedno z największych i najciekawszych muzeów na wolnym powietrzu. Świadczy o tym olbrzymie zainteresowanie turystów. Od stycznia do sierpnia 2016 r. gościło tu ponad 87 tys. osób. Muzeum każdego dnia jest otwarte dla zwiedzających. Piękno obiektu doceniają także znakomici reżyserzy, którzy wybierają sierpecki skansen do realizacji znanych i docenianych produkcji filmowych.  

Dyrekcja i pracownicy traktują wygraną jako duże wyróżnienie, ale także mobilizację do dalszej pracy na drodze do poszerzania oferty oraz poprawy jakości usług skansenu.

Liczba wyświetleń: 1745

powrót